A cash prize awarded annually to a student in support of summer field study/research in geology.

Name and Class Year Year Awarded
Yasmine Huerta '18 2017
Natalie Wigger '19 2017
Edward Newman-Johnson '18 2016
Reed Patterson '17 2016
Rachel Welch '17 2016
John He '16 2015
Adrian Castro '14 2013
Roger Creel '13 2012
Bernardo Rios Sanjines '13 2012
Danielle Santiago Ramos '13 2012
Timothy Boateng '13 2011
Anna Hager '12 2011
Mark Hellmer '13 2011
Michael Hudak '12 2011
Risalat Khan '13 2011
Max Lloyd '12 2011
Rachel Lupien '12 2011
Cecelia Pessoa '14 2011
Bernardo Rios Sanjines '13 2011
Danielle Santiago Ramos '13 2011
Joe Black '10 2010
Bernardo Rios Sanjines '13 2010
Sarah Beganskas '12 2010
Allan Lerner '10 2010
Thomas Sibley '10 2009
Alexander Gonzalez '10 2008
Daniel Kekacs '10 2008
Allan Lerner '10 2008
Leslie Moclock '10E 2008
Cianna Wyshnytzky '11 2008
Elizabeth Brown '08 2007
Brendan Horton '08 2007
Adam Lerner '09 2007
Allan Lerner '10 2007
Leslie Moclock '10E 2007
Jessica Moody '10 2007
Bradley Pearson '08 2007
Lisa Smith '09 2007
Alex Urquhart '08 2007
Elizabeth Brown '08 2006
Ellen Hewitt '09 2006
Bradley Pearson '08 2006
Lisa Smith '09 2006
Sarah Tracy '08 2006
Owen Neill '07 2006
Megan Dickoff '07 2006
Colin Lindsay '07 2006
Elizabeth Klein '06  2005
Chelsea Leven '06E  2005
Jessica Matthews '06  2005
Andrew Taylor '06 2005
Ariel Morales '07  2004
Eliza Temeles '06  2004
Meghan Dickoff '07  2004
Charles Hoxie '05  2004
Naomi Kirk-Lawlor '05  2003
Scott Dougan '04  2002
B. Nadine Krupinski '03  2002
Jaime Ratner '02  2001
Andrei Sinitsin '01  2000
Josh Otis '00 1999
Read Porter '01  1999
Arianne Sperry '00  1999
Charlotte Taylor '01  1999
Emily Levin '00  1998
Naila Moreira '00  1998
Brian Porter '99  1998
Elli Argyrou '00  1998
Daniel Harrington '99  1997
David Whitling '99  1997
Christophe Collet '97  1996
Andrew Logan '98  1996
Seth McMillan '97  1996
Amanda Ash '97  1995
Soyini Baten '97  1995
Gregory Gerbi '97  1995
William Henderson '96  1995
David Kinner '96  1995
Kathleen DeGraaff '96  1994
Christopher Gerbi '96  1994
Tim Pennington '95  1994
Pascual Benito '94  1993
Wendy Cunningham '95  1993
Josh Distler '93  1993
Elizabeth Doyle '94  1993
Kris Kerry '95  1993
Josh King '95  1993
Laeben Lester '95  1993
Alison Chase '94  1992
Ian Clark '93  1992
Barret Cole '93  1992
Sarah Tougas '94  1992
Janet Yun '94  1992
Russell Abell '93  1991
Robert Cooper '93  1991
Linda Fisher '90  1990
Paula Zermeno '92  1990
Rani Arbo '90E  1989
Claudia Borchert '90E  1989
James Crowley '89  1988
Jennifer Linton '89  1988
Neena Bashir '89 1987