Physics

Bassett Prize

Submitted by William A. Loinaz

The Bassett Physics Prizes were established by Preston Rogers Bassett '13.  Two prizes may be awarded each year to those students who have distinguished themselves by the excellence and maturity of their performance in the class and laboratory work of the first course in Physics.

YEAR   AWARD   WINNERS
1959-60   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Wyland Leadbetter Blanchard '63
        Robert Thayer Powers '63
1960-61   First:   Joseph Eugene Stiglitz '64
    Second:   Robert Arthur Knox '64
1961-62   First:   Davison Eugene Soper '65
    Second:   Richard Taylor Freeman '65
1962-63   First:   James Howard Higbie '66
    Second Prize divided between:    
        Albert Martin Leisinger '66
        Jonathan Rickel Wolpaw '66
1963-64   First:   Alan Mark Hershey '67
    Second:   David Stifler Johnson '67
1964-65   First:   Jon Kimball deRiel '68
    Second:   Glenn Alan Lux '68
1965-66   First:   Edward Ernest Lotto '69
    Second:   David James Hills '69
1966-67   First:   William Thomas Vetterling '70
    Second:   Donald John Mastronarde '70
1967-68   First:   Richard Gregory Kellogg '70
    Second:   Thomas Corning Oxtoby '71
1968-69   First and Second Prizes combined and divided between:    
        David Jeffrey Levenson '72
        Roger Wilmot Turton '71
1969-70   First:   James Roger Scholten '73
    Second:   Thomas Wrightington Blackwell '72
1970-71   First:   Wang Keong Cheung '74
    Second:   Stephen Payne Goff '73
1971-72   First:   David Nicholas Mastronarde '74
    Second:   Michael Matthew Soojian '75
1972-73   First:   Robert Frederick Conger '75
    Second:   Jan Tobochnik '75
1973-74   First:   David Geary Boal '77
    Second:   David Paul Carbone '77
1974-75   First:   Louis Aub Bloomfield '78
    Second:   Zack Zeke Martin '76
1975-76   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Kevin Michael Clark '78
        Bruce Saylors McNamara '79
1976-77   First and Second Prizes combined and divided between:    
        David Paul Petros '78
        Mark Blanchard Carroll '80
1977-78   First and Second Prizes combined and divided between:    
        David Arno Barrington '81
        Nina Morais '81
1978-79   First and Second Prizes combined and divided among:    
        Douglas Lawrence Eng '81
        Margaret Mary Robinson '81
        Peter Hamilton Stein '81
1979-80   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Benjamin Swayze Glick '83
        Steven Joseph Mocarski '82
1980-81   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Roger Munson Drake '83
        Jane Madden Sullivan '84
1981-82   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Jonathan Paul Hexter '85
        Barbara Jean Liggon '84
1982-83   First and Second Prizes combined and divided between:    
        David Evan Chinitz '84
        Voon San Lee '84
1983-84   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Laurent Paul Lelloch '87
        Timothy Daniel Melley '85
1984-85   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Carl Takeo Friedrichs '86
        Bruce Alan Wallace '87
1985-86   First:   Peter Herman Anspach '88
    Second:   Joseph Miles Gray '88
1986-87   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Kristin Lynn Gay '89
        Austin Ames Richards '89
1987-88   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Paul Andrew Vetter '90
        Nancy Tufts Allen '90
1988-89   First and Second Prizes combined and divided between:    
        David Sumner Hall '91
        Andrew Robert Schwartz '91
1989-90   First:   Theodore Austin Ridgway '91
    Second divided between:    
        Sam Kamin '92
        Kenneth Elric Miller '92
1990-91   First and Second Prizes combined and divided among:    
        Catherine Jean Berglund '93
        Sen Linn Nagara '93
        Gregory Samuel Smith '93
1991-92   First:   Jessica Winter Wolpaw '94
Second:       Colin Rutledge Stewart '95
1992-93   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Karl Lee '94
        David Russell Smith '95
1993-94   First:   Susan Faye Reklis '96
    Second:   Benjamin Harpster Wells '95
1994-95   First:   Janina Matuszeski '97
    Second divided between:    
        Amanda Elizabeth Birmingham '97
        Jared Barney Hertzberg '97
        Doris Chacon '97
1995-96   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Arthur Aaron Bright IV '98
        Kristian Wolmar '99
1996-97   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Stephen Edward Maxwell '00
        Margaret Ellen Wessling '99
1997-98   First and Second Prizes combined and divided among:    
        Joshua Ely Bernstein '00
        Raphael Falk Jones '98
        Jordan Asher Krall '01
1998-99   First and Second Prizes combined and divided among:    
        Carolyn Yoonhe Johnson '02
        Scott Fraser Owen '02
        Benjamin Jacob Samelson-Jones '01
1999-00   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Matthew Taylor Hummon '02
        Carolyn Port Snyder '03
2000-01   First and Second Prizes combined and divided between:    
        Jessica Anna Cabot '03
        Philip Tang Chiu '03
2001-02   First and Second combined and divided among:    
        Somi Kim '04
        Joseph Julio Rachiele '05E
        Paul Michael Reschke '04
2002-03   First and Second combined and divided among:    
        Rishidev Chaudhuri '05
        Benjamin Jones Heidenreich '05
        Dong Kun Kim '06
2003-04   First and Second combined and divided among:    
        Alexander Willard Bridges '07
        Benjamin Allen Purkis '07
        Jae Ha Woo '07
2004-05   First and Second combined and divided among:    
        Furqan Muhammad Fazal '08
        Michael Lurie Goldman '08
        Elizabeth Sarah Petrik '08
2005-06   First and Second combined and divided among:    
        Dylan Mila Bianchi '09
        Daniel James Helman '09
        Melissa Root Moulton '09
2006-07   First:   David Joseph Wadden '10
    Second:   Tadeusz Pudlik '09
         
2007-08   First and Second combined and divided among:    
        Andrew Wilson Eddins ‘11
        John Frederick Ware ‘11
2008-09   First:   Aftaab Dewan ‘12
    Second divided among:   Sooyoung Lin ’12
        Rohan Mazumdar ’12
2009-10   First and Second combined and divided among:    
        Celia Ou '13
        Christina Wright '11
2010-11   First and Second combined and divided among:    
        Shad Saad Alam '14
        Phyo Kyaw '14
        Megan Rothe '14
2011-12   First and Second combined and divided among:    
        Daniel Ang '15
        Christine Bierema '14
        Andrei-Horia Gheorghe '15
2012-13   First and Second combined and divided among:    
         Phong Hoang '16
         Wonjae Lee '16
        Changyun, Yoo '15

2013-14

  First and Second combined and divided among:    
        Camille Marie Herzog ‘17
        Tiffany Alyssa Kha '17
        Alexander James Ordoobadi '15
 2014-15   First prize is shared between:    
        Alex Frenett '18
        Uyen Thieu '18
    Second prize:    
        Matteo Santamaria '18
 

Physics and Astronomy Department

AC# 2244
Amherst College
Amherst, MA 01002-5000
413-542-2251
William Loinaz, Chair