Amherst Swimming & Diving
1202 Alumni Gym
Amherst College
Amherst, MA 01002

413-542-2366 (ph)
413-542-2026 (fax)
 
nnichols@amherst.edu
 
 

 

Licensed to Union College Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/16/2013 04:31 PM
                         Amherst vs Union - 11/16/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amherst College-NE  'A'                                NT    1:52.06   11  
     1) Lee, Sabrina M 20               2) Hyde, Emily A 19               
     3) Conklin, Sarah J 19             4) Stoddart, Ashleigh E 20        
                  28.55       59.94 (31.39)     1:27.03 (27.09)     1:52.06 (25.03)
  2 Amherst College-NE  'B'                                NT    1:56.43    4  
     1) Deardorff, Serena G 18          2) Lightbourne, Adrienne S 21     
     3) Groff, Destin 18                4) West, Kathleen E 19            
                  28.78     1:02.06 (33.28)     1:29.96 (27.90)     1:56.43 (26.47)
  3 Union College-MR  'A'                                  NT    1:57.87    2  
     1) Opolski, Emily L 21             2) Clegg, Rachel A 20             
     3) Kenny, Brittany A 19            4) Brown, Christy E 18            
                  30.62     1:03.56 (32.94)     1:57.87 (54.31)                    
  4 Union College-MR  'B'                                  NT    2:00.25  
     1) Thota, Naina D 18               2) Frye, Samantha 19              
     3) Wojtowicz, Alexis K 18          4) Suhanovsky, Lily M 18          
                  30.41     1:05.10 (34.69)     1:33.52 (28.42)     2:00.25 (26.73)
  5 Amherst College-NE  'C'                                NT   x2:00.33  
     1) Pietrantonio, Anna E 21         2) Hummel, Hannah E 19            
     3) Stein, Suzi E 21                4) Ifill, Kasia M 19              
                  30.98     1:05.01 (34.03)     1:34.29 (29.28)     2:00.33 (26.04)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amherst College-NE  'A'                                NT    1:37.08   11  
     1) Reynolds, Aron C 21             2) Zhang, Tom 21                  
     3) Bulakul, Tyler 21               4) Hampton, Tyler J 20            
                  25.50       52.34 (26.84)     1:15.31 (22.97)     1:37.08 (21.77)
  2 Amherst College-NE  'C'                                NT    1:39.48    4  
     1) Rochford, Michael D 21          2) Han, Gregory C 18              
     3) Simmons, Keegan O 18            4) Dreisbach, Alex Y 18           
                  26.53       53.87 (27.34)     1:17.71 (23.84)     1:39.48 (21.77)
  3 Amherst College-NE  'B'                                NT   x1:41.45  
     1) Kowalski, Rishi A 20            2) Kang, Alex S 20                
     3) Patterson, Reed T 19            4) Homchick, Robbie N 22          
                  25.93       54.33 (28.40)     1:18.83 (24.50)     1:41.45 (22.62)
  4 Union College-MR  'B'                                  NT    1:45.46    2  
     1) Saperstein, Ben S 20            2) Singer, Nathan Q 18            
     3) Wood, David M 20                4) Cameron, Tim H 22              
                  27.62       57.10 (29.48)     1:22.51 (25.41)     1:45.46 (22.95)
  5 Union College-MR  'C'                                  NT    1:49.50  
     1) Steinmetz, Dan J 18             2) Wacker, Ben C 19               
     3) Lew, Jamie J 20                 4) Sagaille, Jeremy W 20          
                  28.22       58.68 (30.46)     1:24.57 (25.89)     1:49.50 (24.93)
 -- Union College-MR  'A'                                  NT         DQ  
     1) Welch, Andrew L 20              2) Enquist, John L 18             
     3) Phillips, Billy 21              4) Nadareski, Ben J 19            
                  25.33       53.58 (28.25)     1:16.39 (22.81)          DQ (21.07)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chudy, Charlotte L        18 Amherst-NE                NT   10:46.74    9  
                  29.64     1:01.03 (31.39)     1:33.17 (32.14)     2:05.32 (32.15)
        2:37.60 (32.28)     3:10.31 (32.71)     3:43.00 (32.69)     4:15.47 (32.47)
        4:48.36 (32.89)     5:21.18 (32.82)     5:53.38 (32.20)     6:25.58 (32.20)
        6:57.91 (32.33)     7:30.12 (32.21)     8:02.98 (32.86)     8:35.54 (32.56)
        9:08.30 (32.76)     9:41.64 (33.34)    10:15.07 (33.43)    10:46.74 (31.67)
  2 Ingerson, Audrey N        21 Amherst-NE                NT   10:57.53    4  
                  31.26     1:04.18 (32.92)     1:37.21 (33.03)     2:10.31 (33.10)
        2:43.49 (33.18)     3:16.51 (33.02)     3:49.68 (33.17)     4:22.77 (33.09)
        4:56.02 (33.25)     5:28.99 (32.97)     6:02.05 (33.06)     6:35.21 (33.16)
        7:08.39 (33.18)     7:41.67 (33.28)     8:15.04 (33.37)     8:48.21 (33.17)
        9:21.48 (33.27)     9:54.55 (33.07)    10:27.10 (32.55)    10:57.53 (30.43)
  3 Trojanowski, Anne E       21 Union-MR                  NT   10:57.69    3  
                  28.58     1:00.36 (31.78)     1:33.34 (32.98)     2:06.11 (32.77)
        2:39.43 (33.32)     3:12.64 (33.21)     3:46.65 (34.01)     4:21.12 (34.47)
        4:54.81 (33.69)     5:28.93 (34.12)     6:02.23 (33.30)     6:35.74 (33.51)
        7:08.97 (33.23)     7:42.35 (33.38)     8:15.54 (33.19)     8:48.65 (33.11)
        9:21.64 (32.99)     9:54.91 (33.27)    10:27.31 (32.40)    10:57.69 (30.38)
  4 Ashworth, Maddie          21 Union-MR                  NT   11:28.52    2  
                  31.33     1:05.26 (33.93)     1:40.12 (34.86)     2:15.28 (35.16)
        2:50.33 (35.05)     3:25.41 (35.08)     4:00.50 (35.09)     4:35.79 (35.29)
        5:11.02 (35.23)     5:46.12 (35.10)     6:21.09 (34.97)     6:55.82 (34.73)
        7:30.38 (34.56)     8:04.86 (34.48)     8:39.42 (34.56)     9:13.40 (33.98)
        9:47.52 (34.12)    10:21.77 (34.25)    10:55.85 (34.08)    11:28.52 (32.67)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Connor A           18 Amherst-NE                NT   10:05.48    9  
                  27.32       57.46 (30.14)     1:27.84 (30.38)     1:58.39 (30.55)
        2:28.83 (30.44)     2:59.66 (30.83)     3:30.32 (30.66)     4:01.28 (30.96)
        4:31.72 (30.44)     5:02.48 (30.76)     5:33.03 (30.55)     6:03.70 (30.67)
        6:34.64 (30.94)     7:05.55 (30.91)     7:36.27 (30.72)     8:07.11 (30.84)
        8:37.43 (30.32)     9:07.82 (30.39)     9:38.11 (30.29)    10:05.48 (27.37)
  2 Hellauer, Matthew R       19 Union-MR                  NT   10:05.51    4  
                  27.60       57.92 (30.32)     1:28.56 (30.64)     1:59.08 (30.52)
        2:29.38 (30.30)     3:00.10 (30.72)     3:30.87 (30.77)     4:01.69 (30.82)
        4:32.34 (30.65)     5:03.05 (30.71)     5:33.61 (30.56)     6:04.33 (30.72)
        6:35.09 (30.76)     7:05.79 (30.70)     7:36.65 (30.86)     8:07.69 (31.04)
        8:37.64 (29.95)     9:08.46 (30.82)     9:38.80 (30.34)    10:05.51 (26.71)
  3 McAuliffe, Conor T        21 Amherst-NE                NT   10:25.45    3  
                  27.96       58.19 (30.23)     1:28.94 (30.75)     2:00.02 (31.08)
        2:31.30 (31.28)     3:02.76 (31.46)     3:34.53 (31.77)     4:06.15 (31.62)
        4:37.90 (31.75)     5:09.51 (31.61)     5:40.94 (31.43)     6:13.01 (32.07)
        6:44.86 (31.85)     7:16.70 (31.84)     7:48.27 (31.57)     8:20.15 (31.88)
        8:51.77 (31.62)     9:23.19 (31.42)     9:54.94 (31.75)    10:25.45 (30.51)
  4 Cameron, Tim H            22 Union-MR                  NT   10:55.23    2  
                  28.24       59.61 (31.37)     1:31.33 (31.72)     2:03.78 (32.45)
        2:36.52 (32.74)     3:08.99 (32.47)     3:41.86 (32.87)     4:15.03 (33.17)
        4:48.12 (33.09)     5:21.11 (32.99)     5:54.46 (33.35)     6:27.80 (33.34)
        7:01.26 (33.46)     7:34.92 (33.66)     8:08.56 (33.64)     8:42.09 (33.53)
        9:15.58 (33.49)     9:49.08 (33.50)    10:22.68 (33.60)    10:55.23 (32.55)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternullo, Stephanie L     20 Amherst-NE                NT    1:56.52    9  
                  27.64       57.20 (29.56)     1:26.97 (29.77)     1:56.52 (29.55)
  2 Merz, Allison A           21 Amherst-NE                NT    2:00.40    4  
                  28.42       58.87 (30.45)     1:29.70 (30.83)     2:00.40 (30.70)
  3 Kenny, Brittany A         19 Union-MR                  NT    2:02.20    3  
                  28.43       59.33 (30.90)     1:30.70 (31.37)     2:02.20 (31.50)
  4 Pietrantonio, Anna E      21 Amherst-NE                NT    2:03.08    2  
                  29.07     1:00.20 (31.13)     1:31.83 (31.63)     2:03.08 (31.25)
  5 Thota, Naina D            18 Union-MR                  NT    2:08.12    1  
                  28.61     1:00.36 (31.75)     1:33.79 (33.43)     2:08.12 (34.33)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egan, Nick Q              21 Amherst-NE                NT    1:46.98    9  
                  25.36       52.76 (27.40)     1:20.21 (27.45)     1:46.98 (26.77)
  2 Sholtis, Connor J         20 Amherst-NE                NT    1:47.20    4  
                  25.36       52.79 (27.43)     1:20.73 (27.94)     1:47.20 (26.47)
  3 Herzog, Adam H            21 Union-MR                  NT    1:47.45    3  
                  25.25       52.74 (27.49)     1:20.45 (27.71)     1:47.45 (27.00)
  4 Moody, Parker W           21 Amherst-NE                NT    1:48.13    2  
                  25.52       53.06 (27.54)     1:20.98 (27.92)     1:48.13 (27.15)
  5 Reynolds, Aron C          21 Amherst-NE                NT   x1:49.04  
                  25.62       53.09 (27.47)     1:21.36 (28.27)     1:49.04 (27.68)
  6 Mechanic, Dylan H         18 Union-MR                  NT    1:51.49    1  
                  25.75       54.03 (28.28)     1:22.87 (28.84)     1:51.49 (28.62)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Sabrina M            20 Amherst-NE                NT    1:01.44    9  
                  29.93     1:01.44 (31.51)                                        
  2 Belforti, Christina E     18 Union-MR                  NT    1:01.63    4  
                  29.92     1:01.63 (31.71)                                        
  3 Deardorff, Serena G       18 Amherst-NE                NT    1:02.87    3  
                  30.63     1:02.87 (32.24)                                        
  4 Opolski, Emily L          21 Union-MR                  NT    1:04.51    2  
                  31.96     1:04.51 (32.55)                                        
  5 Groff, Destin             18 Amherst-NE                NT    1:05.51    1  
                  31.47     1:05.51 (34.04)                                        
  6 Brown, Christy E          18 Union-MR                  NT    1:06.06  
                  32.08     1:06.06 (33.98)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Andrew L           20 Union-MR                  NT      53.62    9  
                  26.21       53.62 (27.41)                                        
  2 Rochford, Michael D       21 Amherst-NE                NT      55.92    4  
                  27.39       55.92 (28.53)                                        
  3 Kowalski, Rishi A         20 Amherst-NE                NT      56.00    3  
                  27.21       56.00 (28.79)                                        
  4 Brown, Brandon            20 Amherst-NE                NT      56.79    2  
                  27.38       56.79 (29.41)                                        
  5 Han, Gregory C            18 Amherst-NE                NT     x58.97  
                  29.08       58.97 (29.89)                                        
  6 Saperstein, Ben S         20 Union-MR                  NT      59.31    1  
                  28.75       59.31 (30.56)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                21 Amherst-NE                NT    1:10.58    9  
                  33.32     1:10.58 (37.26)                                        
  2 Clegg, Rachel A           20 Union-MR                  NT    1:12.72    4  
                  35.33     1:12.72 (37.39)                                        
  3 Hummel, Hannah E          19 Amherst-NE                NT    1:13.03    3  
                  34.90     1:13.03 (38.13)                                        
  4 Suhanovsky, Lily M        18 Union-MR                  NT    1:13.50    2  
                  35.34     1:13.50 (38.16)                                        
  5 Maragos, Patricia M       18 Union-MR                  NT    1:17.40    1  
                  37.00     1:17.40 (40.40)                                        
  6 Frye, Samantha            19 Union-MR                  NT   x1:17.61  
                  37.09     1:17.61 (40.52)                                        
  7 Xu, Olivia                18 Amherst-NE                NT    1:22.47  
                  39.34     1:22.47 (43.13)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Jeff            20 Amherst-NE                NT    1:02.12    9  
                  29.77     1:02.12 (32.35)                                        
  2 Lafky, Nick J             18 Amherst-NE                NT    1:02.49    4  
                  29.67     1:02.49 (32.82)                                        
  3 Enquist, John L           18 Union-MR                  NT    1:02.91    3  
                  30.08     1:02.91 (32.83)                                        
  4 Kang, Alex S              20 Amherst-NE                NT    1:04.03    2  
                  30.58     1:04.03 (33.45)                                        
  5 Singer, Nathan Q          18 Union-MR                  NT    1:05.34    1  
                  30.47     1:05.34 (34.87)                                        
  6 Goldberg, Steven J        18 Amherst-NE                NT   x1:05.92  
                  31.29     1:05.92 (34.63)                                        
  7 Wacker, Ben C             19 Union-MR                  NT    1:10.41  
                  33.19     1:10.41 (37.22)                                        
  8 Lew, Jamie J              20 Union-MR                  NT   x1:15.14  
                  33.94     1:15.14 (41.20)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conklin, Sarah J          19 Amherst-NE                NT    2:12.30    9  
                  29.46     1:03.19 (33.73)     1:37.84 (34.65)     2:12.30 (34.46)
  2 Kenny, Brittany A         19 Union-MR                  NT    2:14.35    4  
                  30.48     1:05.38 (34.90)     1:41.40 (36.02)     2:14.35 (32.95)
  3 Trojanowski, Anne E       21 Union-MR                  NT    2:18.11    3  
                  31.43     1:06.62 (35.19)     1:42.74 (36.12)     2:18.11 (35.37)
  4 Gross, Cassie A           21 Amherst-NE                NT    2:18.49    2  
                  31.46     1:06.19 (34.73)     1:42.40 (36.21)     2:18.49 (36.09)
  5 Stein, Suzi E             21 Amherst-NE                NT    2:20.71    1  
                  30.97     1:06.01 (35.04)     1:42.71 (36.70)     2:20.71 (38.00)
  6 West, Kathleen E          19 Amherst-NE                NT   x2:23.66  
                  31.87     1:07.53 (35.66)     1:45.23 (37.70)     2:23.66 (38.43)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bulakul, Tyler            21 Amherst-NE                NT    1:55.15    9  
                  26.24       55.84 (29.60)     1:25.79 (29.95)     1:55.15 (29.36)
  2 Wahl, Zack J              23 Union-MR                  NT    1:56.25    4  
                  26.66       56.06 (29.40)     1:26.07 (30.01)     1:56.25 (30.18)
  3 Cruz, Sebastian           19 Amherst-NE                NT    2:04.71    3  
                  28.32     1:00.75 (32.43)     1:32.58 (31.83)     2:04.71 (32.13)
  4 Cagenello, Sam J          20 Amherst-NE                NT    2:05.59    2  
                  27.74       58.40 (30.66)     1:31.21 (32.81)     2:05.59 (34.38)
  5 Mechanic, Dylan H         18 Union-MR                  NT    2:08.89    1  
                  28.81     1:01.65 (32.84)     1:35.50 (33.85)     2:08.89 (33.39)
  6 Wood, David M             20 Union-MR                  NT    2:11.34  
                  28.40     1:00.48 (32.08)     1:34.75 (34.27)     2:11.34 (36.59)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belak, Lulu B             21 Amherst-NE                NT      25.36    9  
  2 Stoddart, Ashleigh E      20 Amherst-NE                NT      25.44    4  
  3 Wojtowicz, Alexis K       18 Union-MR                  NT      26.30    3  
  4 Lightbourne, Adrienne S   21 Amherst-NE                NT      26.36    2  
  5 Brown, Christy E          18 Union-MR                  NT      26.40    1  
  6 Ifill, Kasia M            19 Amherst-NE                NT     x27.11  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nadareski, Ben J          19 Union-MR                  NT      22.22    9  
  2 Hampton, Tyler J          20 Amherst-NE                NT      22.25    4  
  3 Dreisbach, Alex Y         18 Amherst-NE                NT      22.34    3  
  4 Sun, Vic S                19 Amherst-NE                NT      22.59    2  
  5 Phillips, Billy           21 Union-MR                  NT      22.72    1  
  6 Homchick, Robbie N        22 Amherst-NE                NT     x23.11  
  7 Steinmetz, Dan J          18 Union-MR                  NT      23.23  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dimmitt, Sarah K          20 Union-MR                  NP     193.27    9  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Colin              21 Amherst-NE                NP     301.19    9  
  2 Lichtig, Asher            19 Amherst-NE                NP     290.77    4  
  3 Robertson, Cameron E      19 Union-MR                  NP     260.03    3  
  4 Sagaille, Jeremy W        20 Union-MR                  NP     258.23    2  
  5 Nowrouzi, Kian            19 Union-MR                  NP     198.45    1  
  6 Nurme, JD                 18 Amherst-NE                NP     179.48  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belak, Lulu B             21 Amherst-NE                NT      54.23    9  
                  26.18       54.23 (28.05)                                        
  2 Merz, Allison A           21 Amherst-NE                NT      56.70    4  
                  27.64       56.70 (29.06)                                        
  3 Opolski, Emily L          21 Union-MR                  NT      57.27    3  
                  27.93       57.27 (29.34)                                        
  4 Ingerson, Audrey N        21 Amherst-NE                NT      58.21    2  
                  28.51       58.21 (29.70)                                        
  5 Brown, Christy E          18 Union-MR                  NT      58.68    1  
                  28.18       58.68 (30.50)                                        
  6 Thota, Naina D            18 Union-MR                  NT      58.83  
                  28.21       58.83 (30.62)                                        
  7 Xu, Olivia                18 Amherst-NE                NT   x1:00.87  
                  29.61     1:00.87 (31.26)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sholtis, Connor J         20 Amherst-NE                NT      47.30    9  
                  22.99       47.30 (24.31)                                        
  2 Egan, Nick Q              21 Amherst-NE                NT      49.24    4  
                  24.00       49.24 (25.24)                                        
  3 Hampton, Tyler J          20 Amherst-NE                NT      49.41    3  
                  23.95       49.41 (25.46)                                        
  4 Wahl, Zack J              23 Union-MR                  NT      49.51    2  
                  24.04       49.51 (25.47)                                        
  5 Brody, John H             18 Amherst-NE                NT     x50.12  
                  24.05       50.12 (26.07)                                        
  6 Phillips, Billy           21 Union-MR                  NT      50.71    1  
                  24.26       50.71 (26.45)                                        
  7 Steinmetz, Dan J          18 Union-MR                  NT      51.67  
                  24.45       51.67 (27.22)                                        
 -- Nadareski, Ben J          19 Union-MR                  NT         DQ  
                  24.69          DQ (28.89)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belforti, Christina E     18 Union-MR                  NT    2:13.09    9  
                  31.24     1:05.04 (33.80)     1:39.37 (34.33)     2:13.09 (33.72)
  2 Deardorff, Serena G       18 Amherst-NE                NT    2:14.73    4  
                  31.69     1:06.32 (34.63)     1:41.60 (35.28)     2:14.73 (33.13)
  3 Chudy, Charlotte L        18 Amherst-NE                NT    2:19.46    3  
                  33.49     1:08.83 (35.34)     1:44.56 (35.73)     2:19.46 (34.90)
  4 Ashworth, Maddie          21 Union-MR                  NT    2:27.87    2  
                  35.78     1:13.11 (37.33)     1:50.42 (37.31)     2:27.87 (37.45)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Andrew L           20 Union-MR                  NT    1:59.49    9  
                  28.93       59.05 (30.12)     1:29.21 (30.16)     1:59.49 (30.28)
  2 Anderson, Jeff            20 Amherst-NE                NT    2:01.80    4  
                  29.13     1:00.10 (30.97)     1:31.33 (31.23)     2:01.80 (30.47)
  3 Brown, Brandon            20 Amherst-NE                NT    2:06.85    3  
                  29.39     1:00.55 (31.16)     1:33.04 (32.49)     2:06.85 (33.81)
  4 McAuliffe, Conor T        21 Amherst-NE                NT    2:07.11    2  
                  29.75     1:02.08 (32.33)     1:35.18 (33.10)     2:07.11 (31.93)
  5 Saperstein, Ben S         20 Union-MR                  NT    2:07.83    1  
                  30.73     1:02.60 (31.87)     1:35.32 (32.72)     2:07.83 (32.51)
  6 Kowalski, Rishi A         20 Amherst-NE                NT   x2:07.94  
                  29.52     1:01.56 (32.04)     1:34.88 (33.32)     2:07.94 (33.06)
  7 Cameron, Tim H            22 Union-MR                  NT    2:08.63  
                  30.51     1:03.03 (32.52)     1:36.43 (33.40)     2:08.63 (32.20)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyde, Emily A             19 Amherst-NE                NT    2:29.17    9  
                  34.22     1:11.75 (37.53)     1:50.43 (38.68)     2:29.17 (38.74)
  2 Clegg, Rachel A           20 Union-MR                  NT    2:39.56    4  
                  35.58     1:15.21 (39.63)     1:55.28 (40.07)     2:39.56 (44.28)
  3 Suhanovsky, Lily M        18 Union-MR                  NT    2:40.01    3  
                  36.37     1:16.70 (40.33)     1:57.71 (41.01)     2:40.01 (42.30)
  4 Hummel, Hannah E          19 Amherst-NE                NT    2:41.08    2  
                  37.90     1:18.93 (41.03)     2:00.26 (41.33)     2:41.08 (40.82)
  5 Maragos, Patricia M       18 Union-MR                  NT    2:44.45    1  
                  37.82     1:19.83 (42.01)     2:01.51 (41.68)     2:44.45 (42.94)
  6 Frye, Samantha            19 Union-MR                  NT   x2:46.78  
                  37.62     1:19.62 (42.00)     2:03.36 (43.74)     2:46.78 (43.42)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enquist, John L           18 Union-MR                  NT    2:13.51    9  
                  30.10     1:03.12 (33.02)     1:37.83 (34.71)     2:13.51 (35.68)
  2 Lafky, Nick J             18 Amherst-NE                NT    2:18.76    4  
                  30.92     1:05.72 (34.80)     1:41.85 (36.13)     2:18.76 (36.91)
  3 Zhang, Tom                21 Amherst-NE                NT    2:19.17    3  
                  31.04     1:05.88 (34.84)     1:41.92 (36.04)     2:19.17 (37.25)
  4 Goldberg, Steven J        18 Amherst-NE                NT    2:24.40    2  
                  31.90     1:07.40 (35.50)     1:44.78 (37.38)     2:24.40 (39.62)
  5 Singer, Nathan Q          18 Union-MR                  NT    2:24.85    1  
                  32.54     1:09.45 (36.91)     1:48.20 (38.75)     2:24.85 (36.65)
  6 Kang, Alex S              20 Amherst-NE                NT   x2:25.14  
                  33.13     1:10.27 (37.14)     1:48.26 (37.99)     2:25.14 (36.88)
  7 Wacker, Ben C             19 Union-MR                  NT    2:39.13  
                  35.68     1:16.13 (40.45)     1:57.78 (41.65)     2:39.13 (41.35)
  8 Lew, Jamie J              20 Union-MR                  NT   x2:49.38  
                  35.33     1:19.19 (43.86)     2:04.61 (45.42)     2:49.38 (44.77)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trojanowski, Anne E       21 Union-MR                  NT    5:25.19    9  
                  29.47     1:02.25 (32.78)     1:34.96 (32.71)     2:07.98 (33.02)
        2:41.28 (33.30)     3:14.53 (33.25)     3:47.10 (32.57)     4:19.76 (32.66)
        4:52.95 (33.19)     5:25.19 (32.24)                                        
  2 Pietrantonio, Anna E      21 Amherst-NE                NT    5:28.73    4  
                  30.28     1:02.98 (32.70)     1:36.16 (33.18)     2:09.26 (33.10)
        2:42.60 (33.34)     3:15.78 (33.18)     3:49.01 (33.23)     4:22.52 (33.51)
        4:55.97 (33.45)     5:28.73 (32.76)                                        
  3 Ashworth, Maddie          21 Union-MR                  NT    5:34.36    3  
                  31.04     1:04.69 (33.65)     1:38.98 (34.29)     2:13.33 (34.35)
        2:47.49 (34.16)     3:21.19 (33.70)     3:54.86 (33.67)     4:28.57 (33.71)
        5:02.00 (33.43)     5:34.36 (32.36)                                        
  4 Gross, Cassie A           21 Amherst-NE                NT    5:45.87    2  
                  31.35     1:06.13 (34.78)     1:41.13 (35.00)     2:16.46 (35.33)
        2:51.51 (35.05)     3:26.40 (34.89)     4:01.12 (34.72)     4:36.03 (34.91)
        5:11.00 (34.97)     5:45.87 (34.87)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moody, Parker W           21 Amherst-NE                NT    4:53.52    9  
                  27.05       56.64 (29.59)     1:26.73 (30.09)     1:56.90 (30.17)
        2:26.65 (29.75)     2:56.41 (29.76)     3:26.14 (29.73)     3:55.56 (29.42)
        4:25.23 (29.67)     4:53.52 (28.29)                                        
  2 Sun, Vic S                19 Amherst-NE                NT    4:54.05    4  
                  27.04       56.44 (29.40)     1:25.84 (29.40)     1:55.21 (29.37)
        2:25.19 (29.98)     2:55.87 (30.68)     3:26.78 (30.91)     3:57.36 (30.58)
        4:26.65 (29.29)     4:54.05 (27.40)                                        
  3 Herzog, Adam H            21 Union-MR                  NT    4:54.16    3  
                  26.87       56.38 (29.51)     1:26.35 (29.97)     1:56.48 (30.13)
        2:26.89 (30.41)     2:56.94 (30.05)     3:26.85 (29.91)     3:57.10 (30.25)
        4:26.43 (29.33)     4:54.16 (27.73)                                        
  4 Hellauer, Matthew R       19 Union-MR                  NT    5:01.62    2  
                  27.52       57.38 (29.86)     1:27.83 (30.45)     1:58.34 (30.51)
        2:28.76 (30.42)     2:59.84 (31.08)     3:30.60 (30.76)     4:01.75 (31.15)
        4:32.36 (30.61)     5:01.62 (29.26)                                        
  5 Cagenello, Sam J          20 Amherst-NE                NT    5:02.78    1  
                  27.83       57.92 (30.09)     1:28.58 (30.66)     1:59.36 (30.78)
        2:30.03 (30.67)     3:00.65 (30.62)     3:31.38 (30.73)     4:02.14 (30.76)
        4:32.82 (30.68)     5:02.78 (29.96)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conklin, Sarah J          19 Amherst-NE                NT      59.31    9  
                  28.06       59.31 (31.25)                                        
  2 Belforti, Christina E     18 Union-MR                  NT    1:03.80    4  
                  28.86     1:03.80 (34.94)                                        
  3 Hahn, Abby                21 Amherst-NE                NT    1:04.05    3  
                  30.15     1:04.05 (33.90)                                        
  4 Wojtowicz, Alexis K       18 Union-MR                  NT    1:05.21    2  
                  30.15     1:05.21 (35.06)                                        
  5 Ifill, Kasia M            19 Amherst-NE                NT    1:06.66    1  
                  30.72     1:06.66 (35.94)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wahl, Zack J              23 Union-MR                  NT      52.40    9  
                  25.17       52.40 (27.23)                                        
  2 Simmons, Keegan O         18 Amherst-NE                NT      53.72    4  
                  25.07       53.72 (28.65)                                        
  3 Phillips, Billy           21 Union-MR                  NT      54.52    3  
                  25.71       54.52 (28.81)                                        
  4 Patterson, Reed T         19 Amherst-NE                NT      54.82    2  
                  25.48       54.82 (29.34)                                        
  5 Cruz, Sebastian           19 Amherst-NE                NT      56.19    1  
                  26.24       56.19 (29.95)                                        
  6 Homchick, Robbie N        22 Amherst-NE                NT     x57.16  
                  26.14       57.16 (31.02)                                        
  7 Wood, David M             20 Union-MR                  NT      57.71  
                  27.08       57.71 (30.63)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dimmitt, Sarah K          20 Union-MR                  NP     213.75    9  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Colin              21 Amherst-NE                NP     278.03    9  
  2 Lichtig, Asher            19 Amherst-NE                NP     274.92    4  
  3 Sagaille, Jeremy W        20 Union-MR                  NP     234.15    3  
  4 Robertson, Cameron E      19 Union-MR                  NP     233.92    2  
  5 Nurme, JD                 18 Amherst-NE                NP     208.88    1  
  6 Nowrouzi, Kian            19 Union-MR                  NP     187.49  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Sabrina M            20 Amherst-NE                NT    2:14.97    9  
                  29.92     1:02.56 (32.64)     1:43.84 (41.28)     2:14.97 (31.13)
  2 Kenny, Brittany A         19 Union-MR                  NT    2:16.23    4  
                  29.33     1:04.64 (35.31)     1:45.22 (40.58)     2:16.23 (31.01)
  3 Opolski, Emily L          21 Union-MR                  NT    2:17.55    3  
                  30.60     1:05.99 (35.39)     1:46.48 (40.49)     2:17.55 (31.07)
  4 Groff, Destin             18 Amherst-NE                NT    2:18.33    2  
                  29.92     1:06.07 (36.15)     1:46.39 (40.32)     2:18.33 (31.94)
  5 West, Kathleen E          19 Amherst-NE                NT    2:20.73    1  
                  30.54     1:07.94 (37.40)     1:50.09 (42.15)     2:20.73 (30.64)
  6 Clegg, Rachel A           20 Union-MR                  NT    2:22.03  
                  32.22     1:10.22 (38.00)     1:49.94 (39.72)     2:22.03 (32.09)
  7 Stein, Suzi E             21 Amherst-NE                NT   x2:24.30  
                  30.45     1:07.98 (37.53)     1:50.93 (42.95)     2:24.30 (33.37)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Han, Gregory C            18 Amherst-NE                NT    1:56.49    9  
                  25.34       55.88 (30.54)     1:28.42 (32.54)     1:56.49 (28.07)
  2 Rochford, Michael D       21 Amherst-NE                NT    2:03.92    4  
                  27.45       58.84 (31.39)     1:35.16 (36.32)     2:03.92 (28.76)
  3 Welch, Andrew L           20 Union-MR                  NT    2:06.12    3  
                  27.30       58.84 (31.54)     1:37.23 (38.39)     2:06.12 (28.89)
  4 Enquist, John L           18 Union-MR                  NT    2:06.22    2  
                  27.39     1:01.25 (33.86)     1:37.01 (35.76)     2:06.22 (29.21)
  5 Reynolds, Aron C          21 Amherst-NE                NT    2:06.67    1  
                  28.51     1:02.23 (33.72)     1:39.72 (37.49)     2:06.67 (26.95)
  6 Haley, Connor A           18 Amherst-NE                NT   x2:08.23  
                  26.93       59.40 (32.47)     1:37.97 (38.57)     2:08.23 (30.26)
  7 Mechanic, Dylan H         18 Union-MR                  NT    2:11.39  
                  27.44     1:01.44 (34.00)     1:42.21 (40.77)     2:11.39 (29.18)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amherst College-NE  'B'                                NT    3:49.72   11  
     1) Deardorff, Serena G 18          2) Chudy, Charlotte L 18          
     3) Ingerson, Audrey N 21           4) Merz, Allison A 21             
                  27.77       58.29 (58.29)     1:25.68 (27.39)     1:54.60 (56.31)
        2:22.53 (27.93)     2:52.58 (57.98)     3:19.96 (27.38)     3:49.72 (57.14)
  2 Union College-MR  'A'                                  NT    3:50.47    4  
     1) Belforti, Christina E 18        2) Ashworth, Maddie 21            
     3) Thota, Naina D 18               4) Trojanowski, Anne E 21         
                  27.33       57.78 (57.78)     1:26.19 (28.41)     1:56.49 (58.71)
        2:24.61 (28.12)     2:55.26 (58.77)     3:21.48 (26.22)     3:50.47 (55.21)
  3 Amherst College-NE  'C'                                NT    3:59.57    2  
     1) Lightbourne, Adrienne S 21      2) Gross, Cassie A 21             
     3) Xu, Olivia 18                   4) Hahn, Abby 21                  
                  28.61       59.07 (59.07)     1:28.17 (29.10)   2:00.06 (1:00.99)
        2:29.74 (29.68)   3:01.82 (1:01.76)     3:29.36 (27.54)     3:59.57 (57.75)
  4 Union College-MR  'B'                                  NT    4:09.18  
     1) Wojtowicz, Alexis K 18          2) Frye, Samantha 19              
     3) Maragos, Patricia M 18          4) Suhanovsky, Lily M 18          
                  28.49   1:00.17 (1:00.17)     1:29.91 (29.74)   2:02.72 (1:02.55)
        2:34.25 (31.53)   3:08.53 (1:05.81)     3:37.19 (28.66)   4:09.18 (1:00.65)
 -- Amherst College-NE  'A'                                NT         DQ  
     1) Belak, Lulu B 21                2) Hyde, Emily A 19               
     3) Stoddart, Ashleigh E 20         4) Conklin, Sarah J 19            
                  26.33       55.20 (55.20)     1:21.29 (26.09)     1:50.05 (54.85)
        2:16.56 (26.51)     2:45.89 (55.84)     3:13.40 (27.51)          DQ (58.00)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amherst College-NE  'A'                                NT    3:13.52   11  
     1) Bulakul, Tyler 21               2) Egan, Nick Q 21                
     3) Moody, Parker W 21              4) Sholtis, Connor J 20           
                  23.42       48.65 (48.65)     1:11.93 (23.28)     1:37.45 (48.80)
        2:01.02 (23.57)     2:27.21 (49.76)     2:49.50 (22.29)     3:13.52 (46.31)
  2 Union College-MR  'A'                                  NT    3:18.82    4  
     1) Wahl, Zack J 23                 2) Herzog, Adam H 21              
     3) Nadareski, Ben J 19             4) Cameron, Tim H 22              
                  23.99       49.35 (49.35)     1:12.51 (23.16)     1:37.97 (48.62)
        2:01.69 (23.72)     2:27.85 (49.88)     2:51.62 (23.77)     3:18.82 (50.97)
  3 Amherst College-NE  'B'                                NT    3:22.08    2  
     1) Sun, Vic S 19                   2) Cagenello, Sam J 20            
     3) Cruz, Sebastian 19              4) Dreisbach, Alex Y 18           
                  24.44       51.41 (51.41)     1:16.40 (24.99)     1:43.13 (51.72)
        2:06.69 (23.56)     2:33.24 (50.11)     2:56.19 (22.95)     3:22.08 (48.84)
  4 Amherst College-NE  'C'                                NT   x3:24.48  
     1) Simmons, Keegan O 18            2) Lafky, Nick J 18               
     3) Anderson, Jeff 20               4) Brown, Brandon 20              
                  24.32       50.61 (50.61)     1:15.46 (24.85)     1:43.03 (52.42)
        2:07.22 (24.19)     2:32.68 (49.65)     2:56.81 (24.13)     3:24.48 (51.80)
  5 Amherst College-NE  'D'                                NT   x3:28.38  
     1) Patterson, Reed T 19            2) McAuliffe, Conor T 21          
     3) Goldberg, Steven J 18           4) Brody, John H 18               
                  24.80       51.75 (51.75)     1:16.45 (24.70)     1:43.43 (51.68)
        2:08.66 (25.23)     2:36.91 (53.48)     3:01.24 (24.33)     3:28.38 (51.47)
  6 Union College-MR  'B'                                  NT    3:29.08  
     1) Hellauer, Matthew R 19          2) Steinmetz, Dan J 18            
     3) Wood, David M 20                4) Saperstein, Ben S 20           
                  24.44       51.07 (51.07)     1:15.43 (24.36)     1:43.06 (51.99)
        2:07.76 (24.70)     2:34.86 (51.80)     3:00.40 (25.54)     3:29.08 (54.22)
  7 Union College-MR  'C'                                  NT   x3:46.15  
     1) Singer, Nathan Q 18             2) Lew, Jamie J 20                
     3) Mechanic, Dylan H 18            4) Wacker, Ben C 19               
                  26.25       55.78 (55.78)     1:22.15 (26.37)     1:53.21 (57.43)
        2:19.99 (26.78)     2:49.74 (56.53)     3:16.44 (26.70)     3:46.15 (56.41)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Amherst College                     172   2. Union College                       105
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Amherst College                     198   2. Union College                       101